Mi kerüljön a fa alá – Ajándékötletek alsósoknak

2024.12.01

Mi kerüljön a fa alá? KÖNYV!!!

Ma van Advent első vasárnapja, ami (számos egyéb mellett) azt is jelenti, hogy ideje komolyan elgondolkodni rajta, mi kerüljön a fa alá. És mi is lenne jobb ajándék, mint egy jó könyv? A mai napon olyan 2024-ben megjelent, alsó tagozatos gyerekeknek szóló könyveket hoztam, amik örömet okozhatnak a téli szünetben.

A felső tagozatosoknak szóló ajánlóm jövő vasárnap érkezik, a középiskolásoknak szóló pedig ezüstvasárnap. 

Wéber Anikó: Akit ​csak a fenyők láttak

Közeleg a karácsony, és az iskolát a bezárás réme fenyegeti. Tanárok és diákok vállt vállnak vetve dolgoznak, hogy tökéletes ünnepi műsort adhassanak, és a beérkező adományokból megmenthessék az iskolát. Miksa is segítene, de sajnos mindig elügyetlenkedi a dolgot. Hamar kiderül, hogy nem színpadra termett, a társai pedig egyre dühösebbek rá. Miksa azt kívánja, bár láthatatlanná válna, kívánsága pedig teljesül. De tényleg azzal tud leginkább segíteni, ha eltűnik? Vagy a láthatatlan gyermek másképp is hasznára lehet a közösségnek? Korunk egyik legnépszerűbb gyerekkönyv írója ezúttal a kezdő olvasókhoz szól.

Nagy László Krisztián: Foci, suli, haverok

Új diáknak lenni szívás, pláne ötödikben. Szerencsére Domit beveszik a focicsapatba, ő pedig alig várja, hogy (példaképéhez és névrokonához hasonlóan) bizonyíthasson a pályán. De mi teszi a gyerekeket csapattá? Elég, hogy együtt edzenek, vagy valami másra is szükség van?

Nagy László Krisztián jó humorral szolgálja ki a sport- és focirajongó gyerekeket. A sorozatban egyelőre két kötet jelent meg, a Csavard ​be, mint Domi! és folytatása, a Domi, ​a kapitány. Figyelem, néhány más focis sorozattal ellentétben, itt nem felcserélhető a kötetek sorrendje!

Mikó Csaba: Mítoszvadászok

Lili minden álma, hogy egy nap nyomozó lehessen, egyelőre azonban az apukája munkahelyén unatkozik a Széchényi Könyvtárban, a Budai várban. Hamarosan azonban nagyon is nyomoznia kell, mikor a Gellért-hegy boszorkánya a várost fenyegeti. Szerencsére nincs egyedül, a Mítoszvadászok csapata tettre kész! Ez nem az a fajta történet, ahol mindenki tökéletes és jól viselkedik, hanem ahol mindenki hibázik. Szerencsére azonban némi karakterfejlődésnek és együttműködésnek hála sikerrel járnak.

A 10 év körülieknek szóló sorozat első kötete már tavaly megjelent, idén azonban két újabb résszel bővült. Nem túl vastag, kalandos kis történetek Budapest városi legendáira alapozva. A könyvekben a nyomozás dominál, de azért komolyabb témákat is megpendítenek.

Katherine Rundell: Hihetetlen Teremtmények

"Archipelago az utolsó mágikus hely a világon." Itt még élnek a szfinxek, az egyszarvúak és a sárkányok. No meg itt él Mal, a kislány, aki röpülni tud a kabátjával, és aki az utolsó élő griffet gondozza. Egy nap azonban megtámadják, ő pedig a folyóba veti magát.

Ezzel egy időben Christopher Skóciába utazik, hogy rég nem látott nagyapjával töltse a nyarat. Egyetlen szabályt kell csak betartania: nem mehet a közeli dombtetőre. Persze az első adandó alkalommal odamegy, a dombtetőn pedig egy csuromvizes lányt és egy griffet talál. Egy lányt, aki a segítségét kéri…

A Hihetetlen Teremtmények varázslatos meseregény utazással, harccal és különleges lények sorával, tíz éven felüli gyerekeknek.

A könyvről írt beszámolómat itt olvashatjátok.

Tamás Zsuzsa: A ​kőoroszlán szíve

Az ötödik osztály restaurátor műhelybe látogat, méghozzá nem is akárhová. Leó nagybátyja látja őket vendégül, aki a lánchídi oroszlánok felújításán dolgozik. De Leót ma nem izgatják az oroszlánok, se a volt legjobb barátja piszkálódása, csak az apukája műtétje. De mikor a kisfiú rövid időre magára marad, az oroszlánok megszólítják és mesélni kezdenek arról, mi mindent láttak az évek során. Például 1944-ben, amikor egy másik ötödikes, Ernő naplót írt.

Tamás Zsuzsa alsósoknak szóló stílusban és mélységben, finom humorral mesél '44 teléről, hol Ernő naplóján, hol az oroszlánok emlékein keresztül. 

Jeff Kinney: Egy ropi naplója - Katyvasz 

December 10-én újabb, immár a tizenkilencedik kötettel érkezik a népszerű Egy ropi naplója sorozat.

Itt a nyár, és közeleg a nagyi 75. születésnapja. Ajándékként azt kéri, hogy az egész család (értsd az egész, nagynénistől, nagybácsitól, mindenkistől) utazzon el a tengerpartra, ahol régen nyaraltak. Így hát az egész família felkerekedik, hogy megünnepeljék a nagyi születésnapját, és hogy végre valahára kiszedjék belőle különleges húsgombócának receptjét.

Frank Márton: Különös ​kacatok krónikája

Felső tagozatosnak lenni nem leányálom, ha az ember kissé kocka, akkor meg pláne nem. Zokni naplója telis-tele van találmányaival, no meg a hétköznapok humoros megpróbáltatásaival, legyen szó családról, lányokról, vagy épp az iskola menőiről.

Frank Márton könyve egészen friss megjelenés, sűrűn illusztrált, vékony könyv. Stílusában némileg a Ropi naplója sorozatra hajaz.

Sibéal Pounder: Wonka

Jól ismerjük az idős Willy Wonkát, a csokigyár igazgatóját, aki az örökösét keresi. De milyen volt a fiatal Willy Wonka? Már akkor is lökött volt? Hogy ismerte meg az umpa-lumpákat? És főként, hogyan alapította meg világhírű gyárát a gonosz csokikartell által uralt városban?

Willy üres zsebbel és nagy álmokkal érkezik a városba, de nem olvassa el az apró betűs részt (se). Hipó és Suvickné csapdába csalják, így olyan adósságba keveredik, amit csak életfogytig tartó mosodai munkával törleszthet. Hogy kiválthassa magát és társait, Willy nap mint nap kiszökik, hogy város szerte különleges csokoládéját árulja. Csakhogy a helyi csokigyárosoknak ez csöppet sem tetszik.

Sibéal Pounder a tavalyi nagysikerű film, a Wonka alapján írta könyvét, ami Roald Dahl Charlie és a csokigyár című könyvének előzménye. 

Holly Webb: A ​vidrák éneke

Holly Webb, a kezdő olvasóknak szóló cicás-kutyás könyvek koronázatlan királynője, ezúttal a folyóvilág állatairól mesél. Bársony kilóg a vidrák közül, hiába igyekszik, sehogy sem tud beilleszkedni. A többiek még legnagyobb tehetségét, a gyönyörű énekét sem ismerik el. Sás egy másik vidraközösségben él. Baljós álmok gyötrik, biztosra veszi, hogy veszélyes áradás fenyeget. Mindketten útra kelnek, hogy válaszokat találjanak, de időben meglelik őket?

A korai Holly Webb kötetekkel ellentétben A vidrák éneke, és folytatása, az A ​hattyú jóslata egy fokkal komolyabb témákat boncolgat. Maga a könyv is vastagabb náluk, így egy picit idősebbeknek, inkább 3-4. osztályosoknak ajánlanám. 

Peter Brown: A ​vad robot

Az erdő nem éppen egy robot természetes közege, Roz mégis itt kényszerül boldogulni. Nem elég, hogy a zord viszonyok nem tesznek jót neki, az erdő lakói sem látják szívesen. Hiába próbálkozik, az állatok nem fogadják be. Egy nap azonban különleges dolog történik, egy kismadár őt pillantja meg először a tojásból kikelve, így Roz, a robot, anyuka lesz.

A vad robot bájos mese arról, nem csak a vérkötelék jelentheti a családot. A Peter Brown regényéből készült animációs filmet október óta nagy sikerrel játsszák a mozik. A könyv folytatása A ​vad robot szökése címmel jelent meg.

Kertész Erzsi: Panthera 6. - Mesterek és tanítványok

Újabb kötettel gazdagodott Kertész Erzsi népszerű sorozata, a Panthera. A humoros kalandregények izgalmasak, és olvastatják magukat. Legkorábban 3. osztálytól ajánlom őket, de még a felső tagozat első éveiben is szórakoztatóak lehetnek.

A sorozat első kötetéről írt beszámolómat itt olvashatjátok.

Michael Ende: Momo

És végül egy régi mese új köntösben: új fordításban jelent meg Michael Ende klasszikusa, a Momo.

Momo városában különös, szürke alakok jelentek meg és mindenkit arra bíztatnak, takarékoskodjon az idővel. Csakhogy az életet pont az teszi színessé, ami időpazarlásnak tűnik, így a hétköznapok egyre szürkébbé válnak. Momo, a szegény kislány útra kel hát, hogy visszaszerezze az ellopott időt és megküzdjön az időrablókkal.

Michael Ende könyve gyerekeket célzó meseregény, olyan komoly mondanivalóval, amire nem árt, ha a felnőtteket is emlékeztetjük időnként. Ende másik nagy klasszikusához, a Végtelen történethez viszonyítva a Momo egészen rövidke, mindössze 256 oldalas. Az új fordítás modernebb borítóval, de az író eredeti illusztrációjával jelent meg. 


A könyvekről a képekre kattintva találtok további infót.

A jövő héten felső tagozatosoknak szóló ajánlóval érkezem, addig is kellemes készülődést mindenkinek!


A mai az év utolsó posztja, úgyhogy íme egy kis lista a legjobb idei ifi és gyerekkönyv olvasmányaimról.